Начало arrow Новини arrow Годишен доклад за опасни потребителски стоки Safety Gate  
Годишен доклад за опасни потребителски стоки Safety Gate Печат
25 април 2025
2Европейската комисия представи годишния доклад за Safety Gate — европейската система за бърз обмен на информация за опасни потребителски стоки и тяхното изтегляне от единния пазар.

Националните органи изпращат предупреждения чрез Safety Gate с информация за вида продукт, за който е установено, че е опасен, описание на риска и предприетите мерки за защита на потребителите. Системата дава възможност за бързо изтегляне на опасни нехранителни стоки от пазара. Обхванати са рискове за здравето и безопасността като задавяне, задушаване, увреждане на слуха и зрението, както и рискове за околната среда. 

Докладът отчита, че през 2024 г. са подадени общо 4 137 сигнала за опасни продукти — най-високият регистриран досега брой сигнали от въвеждането на системата през 2003 г. Повишеният брой сигнали е свидетелство за нарастващата ефективност на платформата Safety Gate. Докладът очертава и последващите действия, предприети от националните органи за предотвратяване на вредите за потребителите и за спиране на продажбата на опасни продукти.

Най-често докладваните случаи са в областта на козметичните продукти (36%), следвани от играчките (15%), електроуредите (10%), моторните превозни средства (9%) и химическите продукти (6%). Химическите съставки са основната причина за риска при почти половината от сигналите. Откритите опасни химикали включват кадмий, никел и олово в бижута, както и алергенни аромати в маслата за тяло и синтетични химикали, използвани за омекотяване на пластмасата в някои облекла. 

Системата Safety Gate за бързо предупреждение дава възможност на националните органи за надзор на пазара от ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕИП) да докладват и да предприемат действия срещу опасни нехранителни продукти, като предупреждават другите органи да предприемат бързи действия.
Предупрежденията за Safety Gate обхващат рискове за човешкото здраве и безопасност, като задушаване, удушаване и увреждане на слуха или зрението, както и рискове за околната среда, енергийните ресурси и имуществото.

Източник: Представителство на ЕК в България
 
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside