Начало  
Рекорден брой участници в Студентската научна сесия
26 октомври 2024
В Студентската научна сесия на Техническия университет Габрово се включиха 141 студенти, докторанти и ученици от средните училища със 101 доклада .

5-1Те докладваха в три направления - „Електротехника и електроника“, „Машино-строене и уредостроене“ и „Стопански и природни науки“. Сесията беше открита  от Зам. ректора на ТУ Габрово доц.  д-р т.н. инж. Драгомир Василев. Той поздрави участниците и им пожела  да се представят по най-добрия начин, да продължат да се занимават с наука. Ръководителят на Европа директно Габрово при Габровската търговско-промишлена палата подчерта дългогодишното сътрудничеството между двете институции.
Темите на докладите бяха разнообразни, с практическа насоченост. Най-голяма беше конкуренцията в секция Електротехника и електроника“ Там докладите бяха в четири направления – Електротехника и електроника, Комуникационна техника и технологии, Компютърни системи и технологии, Автоматизация и роботика. Тази година голяма част от докладите в направление „Стопански и природни науки“ беше посветена на социалните науки.Докладчиците представиха резултатите от собствените си изследвания, свързани с работната заплата, борбата с домашното насилие, справяне със зависимости.
Класираните на първите три места в отделните секции получиха грамоти и награди от ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово при Габровската търговско-промишлена палата и Териториалната организация на НТС в Габрово.

7На първо място в направление „Електротехника и електроника“ беше класиран докладът „Проектиране и изграждане на мрежова инфраструктура за обучение на студенти по киберсигурност“, разработен от Иван Асенов Казанлъклиев и Стоян Недков Стоянов, първата награда в направление „Машино-строене и уредостроене“ отиде у Константин Илчев Делчев за Проектиране на автоматизирана електрохидравлична система за регулиране температурата на работният флуид“, а първата награда в направление „Стопански и природни науки“ е за Ивайло Димитров и Златомира Бонева за доклада „Новите форми на заетост и предизвикателства пред пазара на труда“.
Ивайло Димитров (за втора поредна година) и Златомира Бонева са и носители на специалната награда на ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово за доклад на европейска тематика за доклада си „Поколението Z в Индустрия 4.0 - перспективи за развитие“.
В студентската сесия взеха участие и ученици от ПТГ „Н. Василиади“ и ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ Габрово. За втора година Данйъл Преслав Георгиев заедно с Радина Робертова Георгиева от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ е сред наградените в направление „Електротехника и електроника“ с доклада „Smart car prototype“.
Организатори са Технически университет Габрово,  ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово към ГТПП и Териториалната организация на Федерацията на научно-техническите съюзи.

Източник: Европа директно - Габрово
 
Финален експертен семинар по проект Career intelligence
26 октомври 2024
5-25-1На 10 и 11 октомври в Габрово се проведе заключителното събитие по проект Career Intelligence, в който Габровската търговско-промишлена палата е партньор за България.

В рамките на двата дни беше дискутирана ролята на изкуствения интелект (ИИ) в кариерното ориентиране и професионалното образование: използване на ИИ и чатботове в подкрепа на кариерното развитие и професионалното образование в платформата за обучение „CAREER 4.0”. Бяха представени резултатите от проекта – разработената учебна платформа CAREER 4.0 с вградения в нея виртуален учебен асистент Боти, част от учебните модули, разработени от партньорите.

Доц. Зорница Йорданова от УНСС представи практиката си за използване на ИИ в обучението на студентите, проблемите, на които се натъкват в този процес. Бяха дискутирани и законовите и стратегическите документи в ЕС и България, които регламентират използването на ИИ, бяха представени полезни практики на използване на ИИ в средното образование.

6-1Проектът е финансиран от програмата на ЕС Еразъм+. Водеща организация е Институтът за трудово-правни науки към Рурския университет в Бохум, Германия.
Вторият ден премина в две отделни сесии. Участниците онлайн се запознаха с възможностите на платформата, учебните проекти, които са включени в нея, възможностите за използване на виртуалния учебен асистент. Част от кариерните консултанти от цялата страна изявиха желание да станат ментори и да използват платформата в бъдещата си работа. Участниците на място, сред които и ученици от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ Севлиево (те бяха заедно с Боти през целия развоен процес), тестваха функционалните възможности на виртуалния учебен асистент Боти, дадоха оценка на предимствата и недостатъците на използването на ИИ в учебния процес, предложения за надграждането на функциите и допълнителни инструменти.
Наш постоянен партньор при работата по този проект е ЦПЛР „Кариерно ориентиране - Габрово“.
Обучените по проекта ментори, които съпровождат младите хора през цялото време на работа с платформата, получиха своите сертификати.

Източник: ГТПП
 
Ученици от 12 клас на НАГ се включиха в пилотно обучение с използване на изкуствен интелект
26 октомври 2024
5-25-1 Ученици от Националната Априловска гимназия преминаха пилотно обучение с помощта на цифровата платформа Career4.0. Тя е разработена и развита в няколко последователни международни проекта, финансирани по програма Еразъм+ на ЕС.

В последния проект Career Intelligence в платформата са включени елементи на изкуствен интелект, който съпровожда ползвателите (обучаеми, организатори, ментори) при използването на платформата, подпомага и ги насочва при разработването на личния план за развитие на младежите, който стои в центъра на концепцията за кариерното им ориентиране и обучение.

Разработването на плана за личностно развитие включва формулиране на лични цели, определяне на съществуващите компетенции и умения, които трябва да бъдат развити, и извеждане на конкретни мерки от това, за да се постигне в крайна сметка напредък и да се насърчи професионалната ориентация и развитие на младите хора.
Симпатичният виртуален асистент Боти съпровождаше участниците през цялото време – как да се регистрират и да се включат в обучение, как да си изяснят какво биха желали да вършат в бъдеще и да направят първите си стъпки за изграждане на личен план за развитие. Учениците се запознаха с учебните проекти, включени в платформата, които предлагат гъвкава форма на обучение според нуждите на участника.

5-3Какви са моите силни страни? Как правилно да напиша CV? – това бяха част от въпросите, на които те си отговориха, изпълнявайки част от учебния проект Диагностика на таланта. След това с помощта на Боти учениците определиха кои от световните мегатенденции в развитието на бизнеса са най-предпочитани от тях, какви бизнес идеи могат да се генерират в съответствие с тези тенденции. Боти им даде и препоръки, които да обсъдят с менторите си. Те съпровождат обучаемите през целия процес на работа с платформата.
Продължава...
 
<< Първа < Предишна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следваща > Последна >>

Резултати 5 - 8 от 131
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside